GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12688038

nr 1268 8038

Thure Öberg

(1872-1935), Sverige

Vas, Arabia, Finland. Stämplad Arabia undertill i godset. Höjd: 34 cm

Kondition: sprickor och krackelyer

Thure Öberg, född 1872 i Stockholm, död 1935 i Helsingfors, svensk keramiker verksam i Finland.

måndag 12 augusti 2019
kl 18:05:03

Thure Öberg

Läs mer om Thure Öberg
Arabia